Paralympijské naděje

Podpora české státní para plavecké reprezentace je od založení organizace logickým vyústěním koncepčního programu, který adepty vede od jejich neplaveckých začátků až ke sportovní úrovni, a plavce, kteří mají talent a ochotu k tvrdé dlouholeté práci, až k reprezentační úrovni. Reprezentace je projekt pro úzkou skupinu lidí, která ovšem celý program výrazně zviditelňuje. Těžiště programu je stále v masovém zpřístupnění para plavání co největší skupině lidí s handicapem, ale právě reprezentanti, medailisté ze světových soutěží pomáhají program popularizovat a mohou motivovat začínající plavce nebo u dětí jejich rodiče k zapojení do pravidelného tréninku.

Cíle

1. Zisk kvóty čtyři místa pro muže a čtyři místa pro ženy na paralympijských hrách 2024 a pět míst pro muže i pro ženy v roce 2028.

2. Profesionální realizační tým specificky pracující pro reprezentaci v součinnosti s kluby.

Geneze

V roce 1995 jsme vyslali první reprezentační tým na ME do Perpignonu. Tehdy jsme neměli žádnou finanční podporu ani od Českého paralympijského výboru, ani od Českého svazu tělesně postižených sportovců. Tehdy v pravěku byly sporty ve svazu rozděleny na sekci TP („choďáci“) a para (vozíčkáři). My jsme byli para a ještě jsme nebyli etablováni jako sport. Výpravu financoval ze svého honoráře lékaře v profesionální cyklististické stáji na Giro d’Italia MUDr. Jan Hnízdil. Věnoval na akci 100 000Kč a díky němu a iniciátorce a účastnici historicky prvních kurzů RNDr. Jarce Mrtkové jsme zahájili naše působení na mezinárodní scéně. Účast a výsledek na ME umožnili nominaci Martina Kováře na paralympiádu v Atlantě 1996, kde Martin plaval 4 x finále a Kateřina Coufalová (dnes Psíková) ozdobila naši tehdejší dvoučlennou plaveckou mini výpravu zlatem a světovým rekordem ve svých 13 letech.

Úspěchy

První evropské medaile jsme získali 1997 na ME v Badajozu. V roce 1998 jsme se poprvé účastnili MS a přivezli z něj jeden bronz Milady Kunové. O rok později na ME 1999 jsme už měli dva evropské šampiony, Martina Kováře a Janu Hoffmanovou, velkou výpravu a další medaile včetně bronzové štafety mužů. Mezníkem byla paralympiáda v Sydney, kam se kvalifikovalo splněním náročných limitů 9 našich plavců, kteří se postarali o 9 medailí. Jan Nevrkla byl zvolen do exekutivy Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání. Na paralympiádu v Aténách se nominoval rekordní počet 14 našich plavců a výprava se ozdobila pěti tituly. O tři se postaral Martin Kovář, svůj come back oslavila zlatem Kateřina Coufalová (Psíková) a jedno zlato přidala Běla Hlaváčková (Třebínová). Bronz přidal Jíří Arny Kadeřávek. Po Aténách následovaly roky temna způsobené sporem s Českým paralympijským výborem, který naše plavce odmítal nominovat na světové soutěže. V roce 2013 musel ČPV nominaci našich sportovců obnovit a Kateřina Lišková (Klamtová) navázala na svoje pradávné stříbro ze Sydney a uzavřela svoji reprezentační kariéru ziskem kovu stejné hodnoty na MS v Montrealu. Do Ria 2016 se dokázaly kvalifikovat dvě plavkyně nové generace, Vendy Dušková (18) a Anežka Floriánková (14). Zlato získal náš odchovanec Arny Petráček, který se k nám vrátil a v roce 2019 získal stříbro v těžké konkurenci na MS v Londýně. Do Tokia splnilo limit šest plavců.

Aktuality