Reprezentační tým

Podpora české státní para plavecké reprezentace je od založení organizace logickým vyústěním koncepčního programu, který adepty vede od jejich neplaveckých začátků až ke sportovní úrovni, a plavce, kteří mají talent a ochotu k tvrdé dlouholeté práci, až k reprezentační úrovni. Reprezentace je projekt pro úzkou skupinu lidí, která ovšem celý program výrazně zviditelňuje. Těžiště programu je stále v masovém zpřístupnění para plavání co největší skupině lidí s handicapem, ale právě reprezentanti, medailisté ze světových soutěží pomáhají program popularizovat a mohou motivovat začínající plavce nebo u dětí jejich rodiče k zapojení do pravidelného tréninku.

Cíle

1. Zisk kvóty čtyři místa pro muže a čtyři místa pro ženy na paralympijských hrách 2024 a pět míst pro muže i pro ženy v roce 2028.

2. Profesionální realizační tým specificky pracující pro reprezentaci v součinnosti s kluby.

Geneze

V roce 1995 jsme vyslali první reprezentační tým na ME do Perpignonu. Tehdy jsme neměli žádnou finanční podporu ani od Českého paralympijského výboru, ani od Českého svazu tělesně postižených sportovců. Tehdy v pravěku byly sporty ve svazu rozděleny na sekci TP („choďáci“) a para (vozíčkáři). My jsme byli para a ještě jsme nebyli etablováni jako sport. Výpravu financoval ze svého honoráře lékaře v profesionální cyklististické stáji na Giro d’Italia MUDr. Jan Hnízdil. Věnoval na akci 100 000Kč a díky němu a iniciátorce a účastnici historicky prvních kurzů RNDr. Jarce Mrtkové jsme zahájili naše působení na mezinárodní scéně. Účast a výsledek na ME umožnili nominaci Martina Kováře na paralympiádu v Atlantě 1996, kde Martin plaval 4 x finále a Kateřina Coufalová (dnes Psíková) ozdobila naši tehdejší dvoučlennou plaveckou mini výpravu zlatem a světovým rekordem ve svých 13 letech.

Úspěchy

První evropské medaile jsme získali 1997 na ME v Badajozu. V roce 1998 jsme se poprvé účastnili MS a přivezli z něj jeden bronz Milady Kunové. O rok později na ME 1999 jsme už měli dva evropské šampiony, Martina Kováře a Janu Hoffmanovou, velkou výpravu a další medaile včetně bronzové štafety mužů. Mezníkem byla paralympiáda v Sydney, kam se kvalifikovalo splněním náročných limitů 9 našich plavců, kteří se postarali o 9 medailí. Jan Nevrkla byl zvolen do exekutivy Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání. Na paralympiádu v Aténách se nominoval rekordní počet 14 našich plavců a výprava se ozdobila pěti tituly. O tři se postaral Martin Kovář, svůj come back oslavila zlatem Kateřina Coufalová (Psíková) a jedno zlato přidala Běla Hlaváčková (Třebínová). Bronz přidal Jíří Arny Kadeřávek. Po Aténách následovaly roky temna způsobené sporem s Českým paralympijským výborem, který naše plavce odmítal nominovat na světové soutěže. V roce 2013 musel ČPV nominaci našich sportovců obnovit a Kateřina Lišková (Klamtová) navázala na svoje pradávné stříbro ze Sydney a uzavřela svoji reprezentační kariéru ziskem kovu stejné hodnoty na MS v Montrealu. Do Ria 2016 se dokázaly kvalifikovat dvě plavkyně nové generace, Vendy Dušková (18) a Anežka Floriánková (14). Zlato získal náš odchovanec Arny Petráček, který se k nám vrátil a v roce 2019 získal stříbro v těžké konkurenci na MS v Londýně. Do Tokia má splněné limity šest našich plavců.

Kritéria a plány

Do reprezentace jsou plavci jmenováni na základě splnění kritérií. Ta jsou na každý rok aktualizovaná v dokumentu viz níže. Reprezentační tým je rozdělen na A, B, C a paralympijské naděje U15. Každý tým má svoje limity a svoji charakteristiku a typ závodů, kterých se prioritně účastní. Pro reprezentační tým sestavujeme plán závodů a soustředění. K zajištění reprezentačních akcí je sestaven realizační tým.

Současná reprezentace A

Arnošt Petráček
nar. 1991 / S4

Paralympijský vítěz z Ria 2016 je aktuálně nejlepším českým para plavcem. Základy plavání mu dali rodiče. V deseti letech se účastnil svého prvního mistrovství republiky. V českobudějovickém Středisku KONTAKTU bB dostal pod vedením naší tehdejší pracovnice Moniky Šarinové kvalitní základy. Ze střídavého kopu jsme přešli na vlnění, to se ukázalo pro kariéru Arnyho jako zcela zásadní. S vlnění výrazně zlepšil svoje osobáky a v 15 letech splnil limit na MS v Durbanu. V Jihoafrické republice absolvoval klasifikaci, byl zařazen do třídy S4 a na své hlavní trati 50m motýlek si dovlnil pro první světovou medaili s hodnotou stříbra. Na paralympijské vítězství navázal hned ve 2017 titulem mistra světa v Mexiku a ve 2018 získal dva tituly mistra Evropy v Dublinu. Na MS 2019 v Londýně bral stříbro v čase, který by mu s velkým náskokem na všech předešlých šampionátech zajistil zlato, ale se změnou klasifikace byli do jeho třídy zařazeni plavci, kteří dosahovali úspěchů i o třídu výš v S5. Arny je největším adeptem na medaili v Tokiu, pokud se paralympiáda uskuteční. Je členem klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA, trenérem je Jan Nevrkla.

Jonáš Kešnar
nar. 2001
S9/SB9/SM9

Finalista MS 2019 v Londýně, kde ve skvělém českém rekordu obsadil 6. místo na 200m polohový závod. Jonáše objevil a na závodní scénu v dětství přivedl Ivan Jůna v Jindřichově Hradci. Po intenzivním zapojení do programu KONTAKTU bB začal výkonnostně stoupat a stal se pevným článkem tréninkové skupiny Jana Šimka v PK Jindřichův Hradec. V roce 2017 vyhrál kraulovou čtyřstovku na Evropských paralympijských hrách mládeže v Janově. První velké vystoupení na mezinárodní scéně absolvoval Jonáš na ME 2018 v Dublinu a postupem do finále na 200m polohovku ukázal, že je jedním z velkých příslibů našeho para plavání. V roce 2019 skončil v celkové hodnocení Světové série podle bodového přepočtu výkonů mezi více než 600 plavci všech klasifikačních tříd na 49. místě! Výš byl z českých plavců jen 13. Arnošt Petráček. Arnymu začíná Jonáš bodově šlapat na paty i v domácí pohárové sérii v kategorii Open. Je členem PARA PLAVÁNÍ PRAHA a PK Jindřichův Hradec, trenérem je Jan Šimek.

Vendy Dušková
nar. 1998
S8/SB7/SM8

Stříbrná medailistka z ME 2018 v Dublinu. Plavat začala už v útlém věku z rehabilitačních důvodů. V pěti letech již byla zapojená do programu Střediska Karlovy Vary KONTAKTU bB a v jedenácti letech již začala obsazovat žákovské stupně vítězů v domácí pohárové sérii. Záhy bylo jasné, že máme plavkyni, která sice neoplývá výškou, ale uvnitř šlape vytrvalostně disponované srdce podporované nezdolnou vůlí. Mezinárodní klasifikaci absolvovala na IDM Berlín 2015 a týž rok se kvalifikovala na MS v Glasgow. Po této premiéře následovalo medailové vystoupení na ME 2016 a týž rok se kvalifikovala na paralympiádu v Riu 2016, kde si zaplavala finále na 400m kraul a 100m prsa. Finalistkou se stala i o rok později na MS v Mexiku, ME 2018 přineslo stříbro ve skvělém českém rekordu na 100m prsa, MS v Londýně ji nezastihlo v optimální formě, přesto se do prsařského finále probojovala i tady. Patří k favoritkám nominace na paralympiádu do Tokia. Je členkou SK KONTAKT KARLOVY VARY a SK Slavia Plzeň, trenérem je Václav Babuška a Gustav Červený.

Anežka Floriánková
nar. 2002
S8/SB8/SM8

Na paralympiádu se kvalifikovala už ve 14 letech a byla nejmladší českou účastnicí Her. O rok dříve se ve 13 letech stala vítězkou Evropských paralympijských her ve Varaždinu a vítězství zopakovala i o dva roky později na EPYG v Janově. Na ME 2016 zaostala jen velmi těsně za stupni vítězů. Finále plavala i na ME 2018 v Dublinu. MS v Londýně bylo poznamenané předchozí vynucenou tréninkovou pauzou, ale limit do Tokia má splněný a o nominaci se může ucházet. Výš než sportovní výkony staví společenství přátel, z něhož se kmen KONTAKTU skládá. Raději než individuální závod by plavala štafety. V roce 2018 svými litografiemi přispěla významně k výběru financí na para plavecký program. Plavat s námi začala ještě jí nebylo 5 let. Celá rodina Floriánkova patří k příznivcům a též podporovatelům našeho programu. Je členkou PARA PLAVÁNÍ PRAHA, trenérem je Jan Nevrkla.

Tadeáš Strašík
nar. 2000
S10/SB9/SM10

Dvojnásobný finalista ME v Dublinu 2018. Zapojil se v dětství a rodiče jej neváhali vozit na plavecké tréninky z Ústí n. Labem do Prahy. Dnes již polyká tréninkové porce v Ústecké akademii plaveckých sportů pod vedením bývalého československého reprezentanta Petra Garyho Thiela. Na Světových hrách juniorů 2014 získal dvě stříbra a dva bronzy. Bronzem ozdobil svoji účast na Evropských paralympijských hrách mládeže 2017 v Janově. Jeho doménou jsou prsa a kvalitní je i motýlek a polohovka. Limit na MS 2019 mu těsně unikal a zatím zaostává i za limitem na Tokio, ale nejblíže byl 0,06 sek a tak pevně věříme, že tento limit ještě překoná a připojí se ke stávajícím sedmi českým limitářům. Má pro sport výborné rodinné zázemí a též rodina Strašíkova patří k příznivcům a podporovatelům programu para plavání. Je členem PARA PLAVÁNÍ PRAHA a Ústecké akademie plaveckých sportů, trenérem je Petr Gary Thiel.

Petr Andrýsek
nar. 1987
S5/SB4/SM5

Bronzový z prsové stovky z ME 2018 v Dublinu. Finalista MS 2019 v Londýně na prsařské stovce. Pítrs byl v roce 2004 na paralympiádě v Aténách v necelých 17 letech benjamínkem výpravy. Dnes je spolu s Tomášem Hlavinkou nejstarším členem reprezentačního týmu. Tak to chodí, když člověk vydrží. Pítrs měl po roce 2006 dlouhou pauzu, dokázal se vrátit a začal tvrdě pracovat. Ovoce sklidil v podobě medaile na Dublinském ME na své hlavní prsařské trati. O rok později v Londýně na MS skončil ve finále sedmý a především překonal v 31 letech svůj český rekord z roku 2006 z MS v Durbanu, který zaplaval v 19 letech! Má splněný limit na paralympiádu v Tokiu. Je členem PARA PLAVÁNÍ PRAHA, trenérem je Jan Nevrkla.

Petr Frýba
nar. 2003
S8/SB7/SM8

Dvojnásobný finalista ME 2018 v Dublinu jako patnáctiletý benjamínek výpravy. Od roku 2014 se účastní našich závodů. Plavecké začátky díky KONTAKTNÍMU programu v Janských Lázních s Kateřinou Duškovou. Na závodní scéně se objevil v roce 2014 a začal plavat v klubu nepostižených TJ Delfín Náchod. Před vstupem na mezinárodní scénu jsme jej zařadili do pražského programu práce s reprezentanty a po mezinárodní klasifikaci na závodě Světové série mohl začít zbrojit na ME. Petr je bojovník a vysloužil si svým přístupem a původem přízvisko „Podkrkonošský rytíř“. V roce 2018 i 2019 si zaplaval juniorská finále na závodech Světové série v Lignanu a v Berlíně. Je členem PARA PLAVÁNÍ PRAHA a TJ Delfín Náchod, trenérem je Tomáš Pavelka.

Dominika Míčková
nar. 1995
S4/SB3/SM4

Stříbrná z prsařské padesátky z ME 2018 v Dublinu. Dominika začínala nenápadně jako desetiletá plavkyně v Brně, kde program rozbíhal Roman Vojáček. Nesmělé začátky, kdy bylo hlavním cílem naučit Dominiku udržet její drobnou tělesnou schránku se spoustou dysbalancí na hladině, se přetavily do zapojení do regulérního tréninku a do závodění. V té době převzala „patronát“ nad Dominikou Iva Tesařová, která věřila v jejího sportovního ducha, vůli a začala ji „nabízet“ Náčelníkovi k povšimnutí. Dominika stoupala žebříčkem v domácích soutěžích, probojovala se do reprezentace a v roce 2018 se zaskvěla stříbrem na prsařské padesátce na ME v Dublinu. MS v Londýně jí přineslo finále a nakonec při poslední příležitosti splnit limit na paralympiádu v Tokiu jej zaplavala ve Splitu v lednu 2020. Dominika je členkou SK KONTAKT BRNO, trénuje v PARA PLAVÁNÍ PRAHA.

Aktuality