Pohárová série závodů určených zejména pro země Střední Evropy a umožňující zapojení co největšího počtu plavců splňujících výkonnostní standard. Závod musí splňovat úroveň potřebnou pro získání statusu Approved by World Para Swimming. Pro každou zemi poskytneme servis závodního protokolu a základní organizaci mítinku prostřednictvím našeho informačního systému OpenSwim. Závody lze pořádat na bazénech 25m a 50m s oficiálním rozměrem potvrzeným oficiálně geodetickým zaměřením. První závod jsme pořádali v roce 1992 v Praze na Strahově. V roce 1996 jsme poprvé pořádali mistrovství republiky. V roce 2002 přibyl do závodní famílie karlovarský POHÁREK a byla dovršena naše Velká závodní trojice. Od roku 2002 mají závody charakter pohárového okruhu, který jsme oficiálně jako celou sérii vyhlašovali v roce 2007. V roce 2018 jsme spolupráci rozšířili na Slovensko a od roku 2022 chceme sérii rozšířit o další blízké země.

Cíle

1. Tři země pořádající dle standardu ČESKÉHO PARA PLAVÁNÍ alespoň jeden závod Approved by World Para Swimming v roce 2024.

2. Čtyři účastnické země v roce 2025.

3. Pět zemí pořádajících závod série Mitropa Cup v roce 2026.

Představení jednotlivých závodů v historii pohárové série

POHÁREK

Závod pořádá SK KONTAKT KARLOVY VARY od roku 2002, nejdříve v Alžbětiných lázních v Karlových Varech, od roku 2004 v Sokolově. Tradiční „otvírák“ série pořádaný výhradně na krátkém bazénu. V roce 2020 byly na závodě překonány dva evropské rekordy na krátkém bazénu v podání Arnošta Petráčka. Vyhlášení probíhá v posledních letech v Národním domě hotelu Ambassador v Karlových Varech. Charakteristikou závodu je výborná organizace a příjemná rodinná atmosféra, která se v pozdějších hodinách vyhlášení může měnit na skvělou divočinu a na noční jízdu oficiálními busy s fantastickými karlovarskými řidiči.

PARA SWIM CUP PRAGUE

Strahov je místo vzniku, jádro Velkého třesku, kořen vize, cíl Stvoření. V roce 1992 se odehrála exploze, která vymrštila do mezihvězdného prostoru nezměřitelné množství energie během jediného strahovského týdne, na jehož konci byl tehdy právě Strahov Cup. Byl to takový závod, který byl i nebyl, plavci v něm plavali i neplavali, časy byly změřeny i nezměřeny. A tak to všechno začalo. Strahovská pětadvacítka nám poskytovala zázemí mateřského lůna do roku 2014. V roce 2015 jsme se přesunuli na novou padesátku Aquacentra Šutka, v roce 2019 jsme závod pořádali pod názvem PARA SWIMMING CUP PRAGUE s větší mezinárodní účastí. V roce 2020 jsme plánovali návrat do místa zrodu, leč koronahysterici nařídili vše zavřít. Bylo to první přerušení v dlouhé řadě od roku 1992. V roce 2021 jsme opět na historii navázali a jsme připraveni pokračovat dále.

Mistrovství republiky

V roce 1996 dal první impuls k jeho pořádání Zdeněk Škaroupka a pořádali jsme jej pod brněnskou Ligou vozíčkářů a s SK HOBIT. Od začátku je dějištěm bazén Za Lužánkami, padesátka, která měla v době svého vzniku na československé poměry mimořádné parametry. V roce 2000 pořádání přebral plně KONTAKT bB spolu s SK KONTAKT BRNO, v roce 2002 jsme zde pořádali kromě mistrovství i pilotní mezinárodní mítink Visegrad Cup, od roku 2003 velký mítink i pro zámořské země EUROWAVES. V té době se věhlas a sláva para plaveckých Lužánek para nebes dotýkaly. V těžké době, kdy hrozila téměř likvidace bazénu, jsme mítink přenesli do Chomutova, ale naštěstí jsme se mohli vrátit a mistrovství našlo opět svoje zázemí v Brně. Od roku 2022 se kvůli rekonstrukci bazénu Za Lužánkami mítink dočasně přesunul do Plzně do bazénu Slovany.

Para Swim Open Air

Mítink je pořádán jako vyvrcholení akce KEMP STRAKONICE a je otevřen i zájemcům mimo účastníky akce. Závod pořádá PARA PLAVÁNÍ PRAHA z.s. ve spolupráci s ČESKÉ PARA PLAVÁNÍ z.ú. První ročník se uskutečnil v roce 2021. Od roku 2023 je závod pořádán jako Memoriál Michaela Drozda – přítele, který nasadil tempo, které ho vyneslo na nejvyšší stupeň vítězů. Náš a všemi milovaný Drozďáku, Pokoj Tvojí Velké duši!

Strahovské sprinty

Nejmladší závod v pohárové sérii, zařazený v roce 2021, byl ve znamení sprintů od jeho vzniku, přes závodní program až po název. Nejkratší závodní tratě a 25m bazén rozšiřují možnost plavcům závodit a rozšiřuje pohárovou sérii o druhý mítink, který se koná na „krátkém bazénu“. Koná se v prostorách Strahovského stadionu, jenž je kolébkou para plavání v ČR.

Brněnský DRAK

Závod pořádal SK KONTAKT BRNO v letech 2008 až 2010 v Brně na Kraví Hoře jako součást série Českého poháru.

Slovensko

Slovenští plavci se pravidelně účastnili série Českého poháru. Pilotní závod Velká cena Bratislavy proběhnul v roce 2018 na pětadvacítce Mokrohájská. V roce 2019 se uskutečnilo na padesátce na Pasienkách Mistrovství Slovenska. Český pohár se rozrostl a transformoval v pohár Česko-slovenský.

Aktuality