Strahovské sprinty 2023

Propozice   Výsledky

Fotografie Kristýna Matoušková  /  Viktorie Kroupová  / Kateřina Sommer  /  Eliška Borkovcová

V sobotu 16. prosince proběhnul na historickém místě vzniku paraplaveckého programu finálový závod pohárové série Strahovské sprinty. Bazén Strahov se vyléval z břehu energií 130 plavců ze 17 klubů a tří zemí (ČR, Slovensko, Rakousko). Nejmladší plavkyní závodu byla čtyřletá Michelle Těšíková (ve vloženém závodě) a nejzralejším plavcem startovního pole byl 60letý Marian Javor. Bodový přepočet German Paralympic Point Score System nám umožňuje přepočíst výkony plavců různých typů postižení na bodovou hodnotu, a tak závodí společně plavci tříd S1-14, které závodí v rámci World Para Swimming na paralympijských hrách (pohybově S1-10, zrakově S11-13 a mentálně postižení S14). Strahovský víceboj (vyhlášený dle bodového součtu za všechny disciplíny z programu) ovládnul ve třídách SM1-4 Tomáš Hlavinka a ve třídách SM5 – 14 David Kratochvíl.

V kategorii nejmladších žáků do 10 let zvítězil celkově Lukáš Páv před Johankou Čipižákovou, oba z pořádajícího klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA z.s. V žácích obsadili stupně vítězů tři plavci z projektu Paralympijské naděje – Gwyneth Kate Ulrich a Eda Prokop též z domácího klubu a bronz získal Matěj Staša z SK KONTAKT KARLOVY VARY. Juniory i muže Open ovládnul podle očekávání letošní mistr světa z kraulové čtyřstovky a současný nejlepší český paraplavec David Kratochvíl z PK Tachov. V juniorech skončila za ním Alex Borská z Ústecké akademie plaveckých sportů, odchovankyně domácího pražského klubu, která ve 14 letech splnila limit na paralympiádu. V Open kategorii skončil za Davidem dosud bezkonkurenční Arnošt Petráček, který se též pilně připravuje na paralympiádu v Paříži. Bronz získal další český paralympionik Tadeáš Strašík, též z Ústí a původně z klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA. Ženy Open patřily slovenským reprezentantkám z klubu Dolphins Bratislava – první místo získala paralympionička Tatiana Blattnerová, třetí její kolegyně Karina Petrikovičová (obě zrakově postižené plavkyně) a mezi ně se vklínila česká reprezentantka Vedny Dušková z SK KONTAKT KARLOVY VARY, též plavkyně se splněným limitem na Paříž.

Ceny nejlepším plavcům předávali v Menze SÚZ ČVUT na Strahově za účasti 350 plavců, trenérů, asistentů, podporovatelů a rodičů olympijský vítěz Lukáš Pollert, čtyřnásobný paralympijský vítěz a zakladatel programu Martin Kovář, historicky první plavecká vozíčkářská medailistka z MS Milada Kunová, místostarosta Prahy 6 Petr Prokop, významná podporovatelka programu a majitelka sklárny Moser Kateřina Zapletalová, Ondřej Kolenatý z Intaxu a další příznivci a podporovatelé. Večer provázel slovem Náčelník Kmene paraplavců Jan Nevrkla a hudebně vše podbarvil Saxofonový orchestr ZUŠ Jana Hanuše, táborští Flying Parties a o závěr jako z omalovánek se postaral kníže pornofolku Záviš. Závod a vyhlášení se uskutečnili 31 let od první para plavecké akce na Strahově uspořádané 1992 pozdějším čtyřnásobným paralympijským vítězem Martinem Kovářem a jeho trenérem Janem Nevrklou, téměř na den přesně 25 let od založení KONTAKT bB, dnes ČESKÉ PARA PLAVÁNÍ z.ú. a bez tří týdnů 24 let od založení pořádajícího sportovního klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA z.s.

Akce pořádal sportovní klub PARA PLAVÁNÍ PRAHA z.s. ve spolupráci s ČESKÉ PARA PLAVÁNÍ z.ú. s garancí Sekce paraplavání Českého svazu plaveckých sportů (ČSPS) a Sportovně technického výboru paraplavání Českého paralympijského výboru (ČPV).